7

Lis, 2014

Oscar, každoroční oceňování nejlepších herců, režisérů, dramaturgů a všech těch, kteří vložili kus svého talentu do filmového světa. Chůze po červeném koberci, focení těmi nejblyštivějšími fotoaparáty a hodiny pracného líčení – to vše v jeden jediný večer.

A jak to vůbec všechno začalo? Roku 1929 se skupina lidí rozhodla udělit úplně první ceny za kvalitu filmového zpracování pro filmy z let 1927 a 1928. Zájem médií, ačkoli se jednalo o novinku, byl téměř v bodě mrazu. Avšak o rok později bylo předávání Oscarů vysíláno do všech rádií. V průběhu prvního večera bylo předáno 12 sošek a 12 certifikátů ve 12 základních a dvou speciálních kategoriích. Jednu ze speciálních ocenění získal známý filmový tvůrce Charles Chaplin za svůj film Cirkus.  Roku 1953 se oceňování kovovými soškami dostalo do televizních zařízení v Kanadě a USA.

A jak vznikla soška známého Oscara? Původní název zní Cena akademie za zásluhy. Samotný název „Oscar“ je pouhou přezdívkou, která byla Akademií uznána až ve 30. letech 20. století. A jak se název dostal na svět? Jsou tři verze příběhu. Možná připomínal strýčka Oscara nebo manžela tehdejší ředitelky Akademie Bette Davis. A možná to bylo prostě první jméno, které při pohledu na tuto sošku napadlo amerického novináře.

Jen málokdo ví, jak přesně tato soška vypadá. Při předávání se většinou zaměřujeme pouze na „hvězdu“, která by se mohla ztrapnit třeba zakopnutím o schod. Soška tedy představuje rytíře držícího meč, stojícího na cívce filmového pásu s pěti kruhy, které představují pět původních profesních sekcí Akademie – herci, režiséři, producenti, technici a scénáristé.

V době druhé světové války snahy pořadatelů nepolevily. I v ovzduší totálního teroru se oceňovalo. Avšak trošku netradičně. Jelikož byl nedostatek kovu kvůli výrobě zbraní a válečné techniky, autoři Oscarů se nenechali vyvést z míry a sošky začali vyrábět ze sádry. Po skončení války se vše vrátilo ke kovovým cenám. Samozřejmě se ve světlech reflektorů najde i pár kuriozit a zajímavostí. Nejdelší potlesk trval nekonečných pět minut, a to pro Charlese Chaplina. Ani němý film se neobešel bez Oscara. Prvního „němého“ Oscara získal film Wings v roce 1929. I když je Česká republika malý stát, můžeme se pyšnit tím, že jsme i my měli zástupce na červeném koberci.

A poslední vzpomínka patří muži, který pronesl nejkratší děkovnou řeč. Alfred Hitchcock v roce 1967 shrnul celý děkovací projev do stručného: „Děkuji vám.“

 

Kateřina Veselá, Gabriela Komínková

http://media1.s-nbcnews.com/i/newscms/2014_09/217416/nn-140227-oscar-01-2115_861d801659781f5f434eb8735ce2561c.jpg